Blog

Online obchod s potravinami Kolonial.cz mění web a chce vracet část z hodnoty nákupu - CzechCrunch

Markety láká on-line. Výdejny staví Globus, e-shop zvažují Albert či Penny

Globus chce mít v budoucnu výdejny potravin ve všech svých patnácti hypermarketech.

Síť hypermarketů Globus na všech svých prodejnách postaví výdejní místa pro vyzvednutí nákupů z e-shopu. Do doručování domů se pouštět nechce. Také konkurence uvažuje o posílení své role v on-line světě.

Článek

Nakoupit na internetu, vyzvednout v prodejně. Řetězec Globus se po pilotním testování své služby iGlobus v hypermarketu na Zličíně rozhodl, že výdejny postupně postaví ve všech svých patnácti hypermarketech v Česku. Letos mohou vzniknout hned na třech místech.

„Záleží na připravenosti projektů, ale do konce roku mohou být tři nová výdejní místa. Chceme, aby byla ve všech hypermarketech,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys jednatel řetězce Jan Navrátil.

Minimálně jeden nový pick-up point by měl vzniknout v Praze, velmi pravděpodobně v Čakovicích. Další dvě lokality mohou být v hlavním městě i mimo Prahu. Realizace závisí na tom, jak rychle pokročí legislativa kolem stavebních úprav i práce samotné.Rohlík si před expanzí do Německa půjčuje. Vydá dluhopisy za 1,7 miliardy12. 1. 10:30

E-shopovým průkopníkem mezi tradičními obchodními řetězci se v roce 2012 stalo Tesco. O pět let později spustila svůj internetový obchod v roce 2017 společnost Lidl, dosud však prodává online jen nepotravinářské zboží. Globus začal testovat své výdejní místo na Zličíně v roce 2018. Zájem ze strany zákazníků masivně stoupl loni.Doyle z Profesionálů už zase vyšetřuje. V retro krimi z 60. let na Televizi SeznamTIP OD SEZNAMU

„Od nástupu pandemie jsme na hraně kapacit služby. Máme stovky objednávek denně. Limity na straně vnitřní logistiky i kapacity lidských zdrojů způsobují stavy, kdy musíme některá objednávková místa zavírat, protože nejsme schopni tak rychle reagovat,“ popsal Navrátil.

Plnohodnotný internetový obchod s doručováním domů se však zatím rozjet nechystá. Coby menší řetězec s patnácti prodejnami by měl obtížnější startovací pozici.

Jisté je navíc to, že souboj o internetového zákazníka se ještě vyostří. Své plány na spuštění e-shopu oznámil loni na jaře během první pandemické vlny Albert. Detaily zatím tají. „Je pouze otázkou času, kdy spustíme i tuto službu pro zákazníky,“ řekl mluvčí řetězce Jiří Mareček.

Také venkov nakupuje online

I další „kamenná“ konkurence o vstupu do digitálního světa uvažuje. „Vytvoření e-shopu je jednou z možností, kterou se v současné době zabýváme,“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. Plány na rozšíření do online prostředí vyhodnocuje také Billa ze stejné německé skupiny Rewe Group. Kaufland se loni vydal cestou spolupráce s e-shopem Košík.cz, skrze který nabízí přes 700 položek svých privátních značek.Obchodníci a hospodští sčítají podzimní ztráty. Byly stejné jako na jaře13. 1. 14:15

Největší skok do online světa co do počtu prodejen však loni udělala Skupina COOP spuštěním e-shopu, do kterého se zapojilo kolem 500 prodejen z celkem 2500. Další mají letos následovat.

„Naším cílem je udělat z každé vesnické prodejny hypermarket,“ říká mluvčí skupiny družstevníků Lukáš Němčík. Ani COOP nejde cestou doručování, ale nabídky služby Click & Collect, kdy si zákazník nakliká zboží ze seznamu až 60 tisíc položek, které si vyzvedne na prodejně nebo ve výdejním boxu. Také výdejny, schopné skladovat chlazené zboží, se mají rozšiřovat, momentálně jich je šest.

„Závoz potravin na dědinu není ekonomický, vezete toho málo, malému počtu lidí a daleko. U výdejních boxů, které slouží více zákazníkům, jsou náklady nižší,“ vysvětluje Němčík, proč nevidí budoucnost v rozvozu ke dveřím.

E-shop v současnosti zahrnuje dvě stě prodejen na Vysočině, sto prodejen na Orlickoústecku, další obchody jsou například v jižních a západních Čechách nebo na jižní a východní Moravě. „Doručení zboží třeba do 90 minut není pro lidi na venkově tak důležité. Naším cílem je podpora kamenných prodejen a lokální zaměstnanosti. Chceme lidi přilákat zpět do prodejen,“ dodal Němčík.

Nákup z autobazaru přes internet? Čechy zaujaly dle průzkumu dvě věci, které dříve nebyly

Češi začínají na internetu nakupovat i ojetá auta. Více než polovina dotázaných respondentů totiž uvedla, že si dokáže představit, že by ojetý vůz zakoupila přes e-shop. Průzkum realizovala v polovině prosince společnost Auto ESA, která připravuje vlastní e-shop s ojetými vozy.Počet komentářů: 1komentář (Poslední včera 13:40) Napište svůj názor

„Aktuální situace, spojená s uzavřením provozoven, výrazně urychlila přípravu vlastního e-shopu, který spouštíme již v druhém únorovém týdnu,“ řekl Filip Kučera z Auto ESA. Podle něj by zákazníkům proces objednání vybraného vozu online neměl trvat déle než 15 minut. Při výběru konkrétního auta lze například zvolit doplňkové služby, způsob financování a místo, kde bude auto k vyzvednutí. Zákazník hradí předem pouze vratnou zálohu ve výši 2 tisíce korun a vozidlo bude doručeno na vybrané místo kdekoliv v republice nejpozději do 48 hodin.

Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.

Průzkum také ukázal, že největší přidanou hodnotu v nakupování online vidí zákazníci nejen ve velké míře pohodlí, ale také v tom, že nákup je v podstatě bez rizika. Tak jako u jiného zboží zakoupeného tzv. vzdáleným přístupem, tedy online, i zde totiž bude možné odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu ve lhůtě 14 dní.

„Jako největší výhodu toto vnímá 78 procent klientů. Na druhém místě se pak umístilo přistavení vozu před dům a až na posledním místě to, že zákazník nepřijde do kontaktu s ostatními klienty,“ přibližuje preference zákazníků Filip Kučera z Auto ESA. Podle něj totiž největší překážkou pro online prodej vozidel byla právě obava zákazníků z komplikací při případné reklamaci nebo potřebě auto vyměnit. „Zákazníkům navíc nabídneme možnost výměny vozu do 55 dnů, tak jako v případě standardního nákupu vozu,“ dodal.

Psali jsme

Online e-shop Auto ESA bude přístupný na adrese www.autoesa.cz již od druhého únorového týdne, přičemž v budoucnu zvažuje firma přidání dalších služeb a produktů, které souvisí s provozováním vozidla. Firma očekává, že během letošního roku prodá v čistě online režimu 10% – 20% obchodovaných vozidel. I z tohoto důvodu plánuje Auto ESA v průběhu letošního roku personálně posílit svoje call centrum a oddělení online obchodování přibližně o 30 procent. „Bude-li ovšem zájem o online obchod vyšší, než předpokládáme, jsme připraveni technicky i personálně tato oddělení třeba i zdvojnásobit,“ uzavírá Kučera.

Psali jsme

Kvantitativní reprezentativní výzkum provedený společností Auto ESA analyzoval postoje klientů k možnosti nakupování ojetých vozidel na e-shopu. Proběhl prostřednictvím telefonického dotazování vlastního call centra na vzorku 500 zákazníků z vlastní databáze ve věku 18-65 let. Sběr dat probíhal na začátku prosince 2020.

Výrobcům sportovního zboží padají objednávky. Obchody jsou kvůli uzavírce přezásobené

Sněhovou pokrývku na pražském Petříně v době uzavřených skiareálů využili lidé k zimním sportům

Letošní zima by za normální situace přála všem lyžařům. Zavřené sjezdovky i kamenné prodejny ale zamíchaly prioritami návštěvníků hor. Znemožnění sjezdového lyžování přilákalo Čechy k běžkám a horským túrám, což se projevilo i na prodejích sportovního vybavení.

Kvůli nemožnosti cestovat lidé znovuobjevili přírodu tuzemských hor jako takovou. Začali si pořizovat klasické i méně klasické outdoorové vybavení na sporty a aktivity, které dosud rozhodně nebyly mainstreamové. „Velký boom v prodejích zažívají skialpy, sněžnice, velký zájem je o nesmeky a další zboží. Zároveň výrazně stoupl zájem i o půjčování. Opět primárně skialpinistického vybavení,“ zhodnotil aktuální situaci Radek Kronika, marketingový ředitel řetězce prodejen sportovního zboží Hudy. Prodeje jsou v současnosti mírně lepší, než před rokem, kdy zima prakticky nebyla a s tím souvisel i mizivý zájem o prodej sezonního zboží. Letos by to za normálních okolností bylo podle prodejce mnohem lepší.

Veškeré maloobchodní prodejny se sportovním zbožím jsou zavřené. Funguje jen prodej přes výdejová okénka, který ani nemůže mít ambici vyrovnat se běžným prodejům v době před lockdownem. Koncem loňského roku podle údajů statistického úřadu se tak tržby prodejců sportovního zboží propadly o 37 procent.Magazín

Od Anděla na horách po pomy. Jak se lyžovalo za socialismu

Od začátku letošního roku se prodejcům potvrzuje, že lidé mají rádi poctivou zimu a chtějí si užít sníh i nízké teploty. „Velmi se daří především sortimentu běžek a ledních bruslí, protože jde vesměs o individuální sporty na čerstvém vzduchu. Po dlouhé době také Češi upřednostňují běžky před sjezdováním, což souvisí s tím, že stále není jasné, jestli vůbec a za jakých podmínek se otevřou lyžařská střediska,“ hodnotí současné prodeje Pavla Hobíková, mluvčí internetového prodejce Mall.cz. 

Velký boom tak zažívá  zejména běžkaření a vše s ním spojené. „V těchto dnech rosteme o 50 procent a v lednu to bylo dokonce více než 200 procent. Je to dáno tím, že při vhodných podmínkách jde běžkovat skutečně téměř všude,“ doplňuje k aktuálním trendům Hobíková. Daří se i sortimentu bruslí, kde jsou patrné 90procentní růsty.

Příval sněhu přeje i prodejům zimního oblečení, což souvisí i s několikatýdenním uzavřením kamenných obchodů. „Lidé potřebují nové bundy i boty, skokově vyskočily především dětské zimní boty, ze kterých děti za rok stihly vyrůst,“ uvedla mluvčí Mall.cz.Magazín

Cestování: Zimní toulání starobylým šumavským hvozdem

Sportovní maloobchod momentálně žije hlavně z raketového růstu prodejů přes e-shopy, a kdo jej neprovozuje, tak má dle slov oslovených výrobců a prodejců ze sektoru sportovního zboží vážný problém. Internetový prodej se totiž jen loni podle údajů statistického úřadu meziročně zvýšil o 36,5 procenta.

„Díky rozjezdu online obchodu a zimě velmi bohaté na sníh prodej jede. Bohužel zimní kolekci jsme zadávali v období první vlny pandemie tudíž s nejistotou vývoje jsme objednali mnohem méně zboží než bychom nyní byli schopni prodat,“ tvrdí Jiří Doubrava, ředitel výrobce sportovního oblečení Direct Alpine. Prodeje jeho firmy se meziročně propadly o 15 procent.Magazín

Lidé prchají před pandemií na venkov. Podívejte se na deset nejpovedenějších chat z celého světa

Hlavní negativní efekt pandemie ale Doubrava vidí v malém množství nových objednávek na léto a příští zimu. „Obchody nemají jistotu o dalším vývoji a proto objednávky buď nedělají vůbec nebo je snižují,“ říká. Stejnou zkušenost má i další velký výrobce Alpine Pro. „Vzhledem k tomu, že kolekce objednáváme rok dopředu a nové objednávky klesají, je velice těžké dělat nějaké výhledy do budoucnosti,“ říká Václav Hrbek, spolumajitel společnosti Alpine Pro. Co se nových objednávek týká, tak výjimku mezi prodejci tvoří moravský Tilak.

„Prodeje jsou sice slabší, ale díky e-shopu nějak fungujeme. Naši partneři jsou  ochotni udělat předobjednávky, na základě kterých my plánujeme výrobu i předobjednávky pro export běží a věříme, že sezónu ustojíme v pořádku,“ říká Roman Kamler, ředitel výrobce outdourového oblečení Tilak.

Večerka on-line. Dáme jídlo rozjíždí vlastní internetový obchod

Nový on-line obchod společnosti Dáme jídlo

Společnost Dáme jídlo rozjíždí pod názvem Dmart on-line obchod převážně s potravinami, které chce zákazníkům doručovat objednávky do třiceti až čtyřiceti minut. Nyní začíná z prvního skladu v Praze rozvážet do přilehlých částí města. Do konce roku chce mít pokrytou celou metropoli a poté jít do dalších měst po celé republice.

„Dmart si můžeme představit jako malou večerku optimalizovanou na on-line provoz. Chceme vybudovat platformu, jejímž prostřednictvím dostanete cokoliv, co chcete, do třiceti až čtyřiceti minut. Velkou částí budou potraviny jakéhokoli druhu,“ uvádí šéf Dáme jídlo Filip Fingl. Platformu využije jak nyní budovaný Dmart, tak další obchody, jako Tesco Expres, květinářství a podobně.

První sklad Dmartu podle šéfa projektu Mikolaje Komorowskiho pokrývá část Prahy 4 a Prahy 10, celé Nusle a Michli. „Nyní je v něm zhruba sedm set položek, hlavně suché výrobky, dále drogistické, mražené, chlazené. Velmi rychle ho budeme rozšiřovat o čerstvé potraviny. Celkem plánujeme mít kolem pěti tisíc položek,“ popisuje.Obchod a služby

Dáme jídlo poprvé neprodělá. Pandemie ho vytáhla k rekordním tržbám

Pro další sklady už má Dáme jídlo vyhlédnuté lokality v centru Prahy či na Praze 6. Celkem jich bude osm, přičemž konečné poloze všech skladů přizpůsobí firma rozvozové zóny tak, aby mohla pokrýt celé hlavní město. „V mimořádných případech se pak může stát, že se někde objeví slepý bod a zóna v tomto konkrétním místě bude muset být rozšířená tak, že některá adresa bude mít doručení do čtyřiceti či padesáti minut,“ popisuje Komorowski.

Dalším městem v pořadí bude Brno, posléze se přidají Ostrava a další. Sklady mají být celkem malé, od 200 do 400 metrů čtverečních. Důvod je nejen finanční, stojí méně, ale i ten, aby nakládka zboží netrvala dlouho.

Do konce března bude doprava zboží z Dmartu zdarma, poté lidé zaplatí 39 korun. „Byznys model máme nastaven na 69 korun maximálně, přes to nepůjdeme,“ dodává Komorowski s tím, že cena dopravy bude zároveň zákazníky tlačit k většímu nákupu. 

Nejmenší možná hodnota nákupu bude pro začátek stanovena na 99 korun, do budoucna je možné zvýšení maximálně na 149 korun. Šéf nového projektu počítá s tím, že cena průměrného košíku bude zpočátku 350 až 400 korun. Tedy více, než je průměrný nákup ve večerce a méně, než je ve větší prodejně.Obchod a služby

Šéf Dáme jídlo: Do konce roku chceme rozvážet zboží z desítek partnerských obchodů

V nabídce má nyní Dmart hlavně potraviny a zatím minimální část tvoří nepotravinářské zboží typu alobal, tužkové baterie nebo pečicí papír. Dále se chce více soustředit na sortiment masa, uzenin a zeleniny.

„U zeleniny chceme mít co nejvíce předbalených věcí, na váhu se zatím prodávat nechystáme. V pečivu budeme mít i menší dodavatele, plánujeme spolupráci s lokálními pekárnami,“ dodává Komorowski.

Pokud jde o ceny, cílem není konkurovat velkým obchodním řetězcům. „Z našich kalkulací vyplývá, že v mnoha případech jsme schopni být při našich plánovaných maržích o trochu levnější než Košík či Rohlík, protože nemáme tak vysoké náklady a investice jako oni,“ přibližujeme šéf projektu. Na rozdíl od on-line prodejců, jako jsou Rohlík a Košík, totiž Dmart neponese celé náklady na dopravu. Bude se o ně dělit s Dáme jídlo, jehož flotilu bude minimálně v první fázi sdílet.

„Do budoucna ale chceme, aby měl Dmart speciální flotilu, která bude přizpůsobena i rozvozu mraženého a chlazeného zboží, když půjde o větší vzdálenost. Nyní nám zatím do deseti minut rozvozu postačují termo tašky,“ uzavírá šéf projektu.

11 znaků důvěryhodného internetového obchodu

11 znaků důvěryhodného internetového obchodu

Internetových obchodů je spousta. Vznikají jich desítky denně. Také jich denně celá řada zaniká. Po čem zákazníci v eshopech jdou? Co od obchodů očekávají? A co jsou typické znaky těch úspěšných? Sepsal jsem časté znaky obchodů, které uspěly. Děláte to taky tak? Článek je trošku delší, než bývá na mém webu zvykem, je to dáno tím, že jsem se pokusil popsat všechno, co považuji z pohledu důvěryhodnosti obchodu za důležité.

1. Dobrý produkt za dobrou cenu

Tohle by měla být samozřejmost, ale raději to tady zmíním. Vždy se snažte mít dobrý produkt za dobrou cenu. Nebuďte nejdražší, ale ani nejlevnější, snažte se nabízet kvalitní produkty a ještě kvalitnější servis… Toto téma patrně nemá smysl příliš rozvádět. Pokud to s podnikáním na internetu myslíte vážne, tohle byste měli mít už vyřešené.

2. Viditelný a jasný kontakt

Mějte telefon všude na webu dobře a viditelně umístěný. Není nic horšího, než schovávat návštěvníkům telefon nebo email ve chvíli, kdy se rozhodují, zda nakoupí, a chybí jim poslední rychlá informace.

U produktů doporučuji mít umístěn také rychlý kontakt, nebo minimálně kontaktní formulář (velmi jednoduchý – jen pro vyplnění emailu a textu zprávy) – vhodné pojmenování je například „Zeptejte se prodavače“ nebo něco podobného.

V košíku na hudy.cz je neustále vidět kontakt

Kontakt nezapomeňte uvádět i v košíku, pořád na stejném a dobře viditelném místě. Jde o snahu eliminovat nejasnosti dát zákazníkům možnost se Vás kdykoli na cokoli zeptat. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že nakoupí právě u Vás.

3. Stručné a jasné obchodní podmínky

Reagovat Internetový Obchod Design Stránky Webu Online Obchod Ukázal Notebooku — Stock Vektor © nikvector20@gmaail.com #179874508

Obchodní podmínky zákazníci nečtou. Jen je prosviští, pokud Váš obchod ještě neznají. Budou-li Vaše obchodní podmínky sepsány složitě, budete se ohánět paragrafy a zákony, patrně je odradíte je vůbec číst. Navodíte v zákazníkovi dojem, že se snažíte do podmínek zamotat nějaké nekalosti a raději nakoupí jinde.

 • Jediný případ, kdy zákazník skutečně podrobně obchodní podmínky studuje je, když nastane problém. A i v této situaci by měly být jasné, přehledné a nezavádějící.

Mějte tedy obchodní podmínky skutečně jednoduše, ideálně jen na jednu stránku dobře strukturovaného textu. Zdůrazněte všechny podstatné informace (dopravné, balné, způsoby dopravy, postup při reklamaci a tak dále).

4. Nákup bez registrace

Častou překážkou nákupu bývá podmínka registrace. Nechtějte to po lidech. Stejně Vám to zpravidla k ničemu není. Emailovou adresu při objednávce bez registrace získáte také, tak proč zákazníky obtěžovat vyplňováním dalšího formuláře.

Alternativou je automaticky návštěvníka zaregistrovat při první objednávce, ale je potřeba ho na to upozornit.

 • Registraci nechte jako volitelnou možnost, pokud máte po registraci co nabídnout, zákazníci to vyhodnotí sami a zaregistrují se.

5. Využívejte Heuréku

Heuréka v dnešní době už dávno není jen porovnávač zboží. Velká část uživatelů internetu používá heuréku nejen pro srovnání cen zboží nebo pro přečtení recenzí, ale hlavně pro hodnocení obchodů. Napomáhají k tomu „garážové eshopy“, které většinou nedovedou dostát svým závazkům vůči zákazníkům. Díky bohu za ně, protože tím dávají silnou zbraň do ruky  všem, kteří to s internetovým obchodováním myslí vážně.

Proto jste-li zákazníky oblíbeni a snažíte se to dělat dobře, nechte své uživatele hodnotit své služby na Heuréce. Heuréka nabízí hodně widgetů, které jdou na web zakomponovat, recenze můžete stahovat feedem a používat je na libovolných místech webu (například v detailu produktu, když zákazník váhá, zda nakoupí, nebo v košíku, před potvrzením objednávky…).

V detailu produktu na SmallCars jsou vidět recenze ostatních zákazníků, aby odbourávaly nedůvěru k eshopu.

Ovšem vždy se najdou zákazníci „rýpalové“, kterým se něco nelíbilo. Ať už mají pravdu nebo ne, komunikujte s nimi. Jejich negativní vyjádření na Heuréce slušně okomentujte a vysvětlete situaci. Uvědomte si, že i fakt, že se postavíte k problému čelem, je očima dalších potenciálních zákazníků hodnocen jako velké plus!

6. Komunikujte rychle a slušně

Snažte se na emaily a zprávy z kontaktních formulářů rychle a jasně. Dávejte zákazníkům kompletní odpověď – proč? Napsat jeden delší email je rychlejší, než napsat jich za den pět kratších. A proč komunikovat a odpovídat rychle je snad jasné – zvyšujete tím důvěryhodnost jako ničím jiným.

Reakční doba na email by neměla být delší, než hodinu (pokud přijde email v pracovní době, pochopitelně). Na druhou stranu, neodpovídejte na firemní emaily v noci – osobně postupuji tak, že si emaily třeba večer napíšu, a odešlu je až ráno. Odepisování ve tři ráno jménem eshopu nevypadá důvěryhodně – působíte jako onen zmíněný garážmistr, co po práci provozuje eshop. A to důvěryhodné není!

Zvedejte telefony! To, že jste právě na záchodě nebo na obědě Vás příliš neomlouvá. Vždy byste měli mít někoho, kdo za Vás telefon vyřídí, pokud zrovna nejste na příjmu. Není snad horší první kontakt, než když se Vám zákazník třeba 3x po sobě nedovolá. Můžete se vsadit, že už to znova nezkusí a všem svým kamarádům řekne „ty vole tam se nedá ani dovolat, tam si nic nekupuj…“.

Toublemakeři

Pokud Vás zákazník zbytečně peskuje nebo je nepříjemný a vy jste přesvědčení, že máte pravdu, ovládněte se a vyvarujte se jakýchkoli pošklebků, dvojsmyslů a ironie v komunikaci. I když Vás bude zákazník sebe víc štvát, udržte své ego na uzdě, omluvte se a nehádejte se. Jen to zhoršíte, ten člověk u vás už stejně nenakoupí, ale aspoň vás třeba nepomluví.

Naše babičky měly pravdu – se slušností nejdál dojdeš.

7. Neprovozujte eshop z garáže

Na internetu se prý dá jednoduše zbohatnout, říkal Franta…“ . „Tak pojď, uděláme si s něčím eshop, a vyděláme na tom taky…“. „No já taky nemám čas, tak to budeme dělat večer po práci, nasbíráme objednávky a večer to hodíme na poštu…“

Tak takhle prosím ne. Ačkoli je vidina zbohatnutí na internetu lákavá, uvědomte si, že se to povede jen několika málo eshopům. Nechci pochopitelně nikoho zrazovat od podnikavého ducha, to je naprosto v pořádku, ale musíte si být jisti tím, že do toho jít chcete.

Chce to mít dobře vymyšlený produkt, mít strategii, plán, cíl, a jít si za ním. Provozovat eshop po večerech z garáže není dlouhodobě únosné. Nějakou chvilku to asi jde, ale cca do roka se ukáže, zda na to máte, nebo ne. Proto velká část eshopů do roka zaniká.

Eshop není one man show, většinou je na to potřeba více lidí. Například na SmallCars je nás v současné době pět (září 2012), začínali jsme ve dvou.

8. Definujte konkurenční výhody

Když jdete do podnikání, měli byste mít ujasněné, proč do toho jdete, v čem jste dobří, čím se budete odlišovat od konkurence a jak s ní budete bojovat. Měli byste dobře znát své silné a slabé stránky. Na těch silných stavět a z těch slabých buď udělat výhodu, nebo se je snažit eliminovat.

Hlavní výhody nákupu na Alza.cz jsou jasně a stručně prezentovány hned na homepage.

Své konkurenční výhody pak prezentujte na webu, v komunikaci se zákazníky, v emailech, všude kde to jde.

9. Nepouštějte se do cenové války

Cena je jedním z hlavních rozhodovacích parametrů. Je to přeci jasné, nikdo nebude nakupovat dráže, než musí. Opravdu? Skutečně je to to klíčové pravidlo?

Podle mého názoru to nemusí být vždy pravda. V poslední době čím dál více lidí hledí na kvalitu. A to nejen zboží, ale i obchodu jako takového. Nesnažte se tedy být za každou cenu nejlevější. Dodavatel Vám nákup pravděpodobně nezlevní, a snižování ceny bude na úkor marže.

Snažte se naopak lépe pracovat se servisem, lépe komunikujte, buďte odborníky, kapacitou v oboru. Poraďte zákazníkům s výběremPublikujte recenze. Vymezte se oproti ostatním konkurentům, kteří právě cenou bojují. Nechte je, ať se perou, když jste v oboru kapacita a umíte poradit, nemusí se vás cenová válka vůbec týkat.

Lidé, kteří chtějí nakoupit levně, budou vždy. Tomu se nevyhnete. Na druhou stranu to často bývají problematičtí zákazníci, o které v podstatě ani nestojíte.

Samozřejmě existuje sortiment, kde prostě o cenu jde. Ale i tak věřím tomu, že u všeho lze vymyslet šikovný trik, jak prodávat dráž než konkurence a přesto úspěšně.

10. Komunikujte všude, kde to jde

Snažte se ke svým zákazníkům najít cestu. Nespoléhejte se na to, že si oni najdou vás. Nespoléhejte na vyhledávače, na placené kampaně, na dobrý produkt. Jasně, všechno to může pomoct – a patrně pomůže. Ale zejména v počátku podnikání byste měli být aktivní a snažit se představit svůj business potenciálním zákazníkům. My to tak udělali u SmallCars – mrkněte, odkud k nám vedou odkazy (celý článek o odkazech najdete tady).

Když jsme rozjížděli SmallCars, snažili jsme se komunikovat na oborových diskuzních fórech, účastnili jsme se motoristických akcí s letáky a plachtou, komunikovali jsme na facebookových stránkách, které se týkají modelů a aut…

Takhle jsme se SmallCars začali komunikovat na diskuzních fórech o modelech aut.

Zafungovalo to, návštěvníci si na nás zvykli a nyní o nás diskutují sami – to je ideální stav!

11. Dejte návštěvníkům víc, než čekají

Už jsem o tom mluvil jednou, ale zmíním to ještě závěrem. Snažte se z Vašeho eshopu vybudovat nejen prodejnu, ale i komunitní místo. Snažte se nabídnout něco, co ostatní nedělají. Klidně i když to nebude mít přímý prodejní potenciál. Vrátí se Vám to.

Opět zmíním SmallCars. Pro naše zákazníky (a nejen pro ně) jsme vymysleli funkci Garáž. Princip je jednoduchý – pro většinu lidí je složité vytvořit web. Sběratelé modelů se rádi se svou sbírkou pochlubí. Proto jsme jim dali možnost vytvořit online sbírku modelů, které mají doma ve vitríně. Má veřejnou URL adresu, mohou si tam přidávat modely, fotky, popisky…

A funguje to, sběratelé sdílejí garáže s přáteli a brand eshopu jde vzhůru.

Závěrem

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám. Trošku nezvykle jsem se rozepsal, ale bylo mi líto článek dělit na více dílů. Pokusil jsem se Vám dát nahlédnout do toho, jak se snažím svému eshopu, ale i eshopům mých klientů, budovat důvěryhodnost, brand a pověst. Však je to nejcennější, co internetový obchod má.

Tchibo online obchod

Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shop

Snadná obsluha dámské Kabelka. Majitel doporučeno.“ Popis trochu krkolomný, ale cena příznivá a kabelka hezká. Jít do toho, nebo ne? Ne. Přečtěte si, kdy si dát při nákupu na internetu pozor.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi přes internet nakupují rádi. Loni podle Asociace pro elektronickou komerci tímto způsobem utratili přes 135 miliard korun. Pohodlné nakupování z obýváku s sebou však nese rizika. Třeba takové, jaké prožil Lukáš P., který koupil boty v e-shopu s českou doménou .cz. Přesto mu po čase přišla výzva z celnice, kde musel doplatit DPH, protože balíček dorazil z Číny. A navíc uvnitř byly boty, které kvalitou vůbec neodpovídaly objednanému zboží.

Pokud zjistíte na stránkách obchodníka alespoň dva z níže uvedených jevů, neztrácejte čas a rovnou jděte nakoupit jinam.

1.Kusé údaje o zboží

Výše zmíněná kabelka je vyfocená, jsou u ní nějaké kódy, ale nedozvíte se rozměry, materiál.

2.Adresa neodpovídá obsahu

Když e-shop viladumbohdalec. cz prodává trička a boty, je to fakt divné.
Sledujte nejen samotný web, ale i adresní řádek. Opuštěné domény totiž kupují podvodníci z druhého konce světa a provozují na nich e-shopy, kde platíte a nikdy nedostanete zboží.

3.Nezabezpečený přístup

Solidní obchodníci mají v levém horním rohu stránek zámeček – znak šifrovaného zabezpečení. Tato podmínka není až tak důležitá, když nakupujete u specialisty, který v domácí dílně vyrábí a prodává dýmky z kořene vřesu bílého, význam však má v e-shopech, kde pořídíte všehochuť od bot po elektro.

4.Chybějící kontakty

Z webu by mělo být jasné, kdo za ním stojí. Jestli je to tuzemec, nebo obchodník z Turkmenistánu. Jméno, adresa, telefon, e-mail. A IČ, díky kterému zjistíte detaily v obchodním rejstříku. Pamatujte, že u obchodníků z Unie máte větší šanci na uplatnění reklamace.

Když je na stránce pouze takzvaný „odpovědní formulář“, o žádný důvěryhodný kontakt nejde – ten jen shromažďuje vaše osobní údaje, ale na vzkaz nejspíš nikdo nezareaguje. Vy navíc nemáte v odeslané poště kopii.

5.Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština

Buď nejsou podmínky na stránkách vůbec (ačkoli to je zákonná povinnost), nebo jsou směšné obsahově či formálně. Co si myslet třeba o formulaci: „Zavázali jsme se ke zlepšení našich služeb a nakupování zkušenosti našich zákazníků. Používáme různé metody porodu, protože taková aplikace různých metod je schopen udělat čas přepravy co možná nejkratší čas.“

6.Nic moc grafický styl

Nemusí to tak být, i falešný web může vypadat dobře. Ale když nevypadá, je to důvod k obavám.

7.Falešná doporučení

Máte pocit, že když za firmou stojí tolik spokojených zákazníků, nemůže jít o podvod? Zkuste si fotku některého z nich dát do vyhledávače (obrázek si uložte, vyhledávač překlikněte do módu hledání obrázků – u Googlu je to vpravo nahoře – vložte obrázek a odklikněte). Možná vás překvapí, že paní doporučující bezva kloubní výživu se jednou jmenuje Lýdie, na jiném místě doporučuje brýle a je to Clara a v další verzi jde o Natašu. Stejně tak katalogový doktor podepsaný jako „Lékař, kandidát lékařských věd“ moc hodnověrný není.

8.Platba jen kartou

Nemůžete si zboží vyzvednout v kamenné prodejně nebo v zásilkovně? Neposílají na dobírku? Něco je špatně. Na druhou stranu, když platbu kartou mezi jinými možnostmi najdete, nebojte se ji zvolit – díky ní můžete dostat peníze prostřednictvím banky zpět. Nikdy neznámému obchodníkovi neposílejte peníze prostřednictvím Western Union.

9.Našli si vás sami

Zamyslete se, jak jste se do obchodu dostali. Proklikli jste se do něj z nevyžádané zprávy v mailu, aniž byste danému obchodníkovi dali v minulosti svolení zahrnovat vás novinkami? U takového spamu je téměř jistota, že něco nebude v pořádku. Rizikové jsou také reklamy, na které narazíte na sociálních sítích.

Kde obchod prověřitZákladním pomocníkem je internetový vyhledávač. Prostě si jen zkuste dát název obchodu do adresního řádku a připsat slova jako hodnocení, recenze, zkušenosti, podvod, nebo anglicky scam, fraud.Prohlédněte si seznam rizikových obchodníků na stránkách České obchodní inspekce. Pomocí klávesové zkratky Ctrl F snadno vyhledáte, jestli obchod s danou adresou v seznamu figuruje.Podívejte se, zda je obchodník členem Asociace pro elektrickou komerci. Tady opět platí, že paní, která háčkuje a prodává originální zavinovačky tam nemá důvod být – obchodníci, kteří přeprodávají různorodé zboží, však členstvím získávají na důvěře.Prohlédněte https://www.whois.com – do vyhledávače zadejte internetovou adresu obchodu a přečtěte si, kde a na čí jméno je registrován. Městská památková zóna v Krnově prodávající boty je registrovaná na jméno Min Wang? Tak tady opravdu něco nehraje.Najděte si v kontaktech uvedenou adresu v Google maps a podívejte se pomocí street view, zda firma, která se prezentuje jako významný obchodník s elektronikou, nesídlí v garáži někde v Horní Dolní.

Co dělat, když zboží nedorazí

 • Vybrali jste zboží, poslali peníze, a nic se neděje? Podezřelé je už to, když vám do e-mailové schránky nepřijde žádné potvrzení o provedené objednávce.
 • Zkuste sami obchodníka kontaktovat a zjistit, kde v bezdrátovém světě nastala chyba. Schovejte si kopii e-mailu, který napíšete, nahrajte si telefonát. Pokud nemáte jinou možnost než využít kontaktního formuláře ze stránek ještě než jej odešlete, udělejte si kopii obrazovky (Print Screen) a uložte si ji.
 • Problém se nevyřešil? Nikdo nereaguje? Můžete napsat České obchodní inspekci. Ta obchodníka může prověřit, případně i pokutovat. Na své stránky může dát varování pro ostatní. Váš konkrétní případ však řešit nebude.
 • Je obchodník z Evropy (ale nikoli ČR)? Koupili jste zboží jako spotřebitel (a ne pro své podnikání)? Zkuste se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum. Pomoc je zdarma a na stránkách najdete návod, jak na to. Psát jim můžete česky.
 • Platili jste kartou – je to sice rizikové, ale možná máte štěstí v neštěstí. Když jste totiž vyčerpali jiné možnosti domluvy s obchodníkem, máte šanci, že se vám peníze vrátí díky takzvanému charge backu.
  Obraťte se na svou banku, doložte jí, jak vše probíhalo, ideálně v podobě strukturovaného seznamu dat a událostí souvisejících s obchodem + příloh, které skutečnost dokládají – to jsou ty kopie mailů, nahrávky telefonátů, fotografie zaslaných padělků či poškozeného zboží. Banka vše prověří a je jistá pravděpodobnost, že dostanete své peníze zpět. Není to však věc, na kterou byste měli automaticky nárok. „Ze zákona je nárok na charge back do 13 měsíců od uskutečnění platby kartou. Je zároveň třeba, aby uběhlo alespoň 30 dnů od platby a klient doložil, že s obchodníkem komunikoval,“ doplňuje Radka Černá ze Sberbank. Pozor, charge back funguje pouze u plateb kartou, nikoli například u převodů v internetovém bankovnictví.

Internetový obchod

Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Internetový obchod slouží k nabídce a vyhledání zboží (služeb) s možností si je objednat, dále k příjmu takových objednávek od zákazníků, zprostředkování a evidence plateb a poskytování dalších informací o výrobcích či řešení reklamací.

Internetové obchodování je proces, kterým prochází zákazník nakupující zboží nebo služby na internetu.

Obchod je v drtivé většině případů realizován jako sada skriptů, který spolupracuje s databází, v níž má detaily o zboží (službách) uloženy – v podstatě se snaží ulehčit co nejvíce práci administrátorovi elektronického obchodu v evidenci nabízeného zboží, úpravě cen a skladových zásob a ostatní agendou s tím spojenou.

Sofistikovanější obchody dokáží spolupracovat s ekonomickým, logistickýmúčetnickým či jiným softwarem, který daná firma používá (většinou pomocí datových souborů v dohodnutém formátu). Mezi pokročilé služby patří generování datových souborů pro servery, které je agregují, např. srovnávače zboží. Dále možnosti platit internetovou kartou, elektronickou peněženkou nebo platebním systémem. U těch nejpokročilejších internetových lze sledovat nákupní tendence a profily chování zákazníků. Statistika návštěvnosti představuje již standardní funkci. Pokročilejší měření umožňuje analytické nástroj Google Analytics.

Obsah

Produkt v internetovém obchodě[editovat | editovat zdroj]

Uživatelům je umožněno procházet katalog zboží (ve většině případů organizovaný v kategoriích), nebo zboží vyhledávat podle parametrů či jen podle shody v názvu nebo popisu. Jednotlivé produkty mají většinou detailní stránku s podrobnějším popisem a výčtem specifik a variant. Ta obsahuje název produktu, jeho popis a parametry, barevnou a velikostní variantu, cenu, fotografii případně video. Detail produktu dále může obsahovat: datum doručení, počet kusů skladem, délku záruku, název výrobce, hodnocení uživatelů či doporučené podobné zboží nebo příslušenství, případně výši slevy. [1]

Optimalizace pro vyhledávače[editovat | editovat zdroj]

Optimalizace pro vyhledávače, tzv. SEO (Search Engine Optimization)  je způsob, kterým lze zajistit, aby se webové stránky nacházely ve výsledcích vyhledávačů, a to v případě, že web obsahuje klíčová slova, která lidé do vyhledávačů zadávají. Uvádí se, že existuje až 200 SEO faktorů. Mezi stěžejní patří titulek stránky, hlavní nadpis stránky, klíčová slova na stránce, klíčová slova v odkazech, zpětné odkazy, indexace stránky.[2]

Typy internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

 • Velký nákupní mall – nákupní galerie, která se snaží nabídnout co největší portfolio zboží napříč segmenty, je označována také jako tržiště či marketplace (například Alza.cz, MALL.cz, Kasa.cz)
 • Specializované obchody – e-shopy specializované na jeden segment (například Zoot.cz, Pilulka.cz)
 • Online supermarkety – e-shopy se specifickou logistikou orientovanou na přepravu fresh zboží (například Rohlík.cz, Košík.cz, iTesco.cz)
 • Prodejci služeb – internetové obchody zaměřené na prodej služeb (například Zonky,cz, Goout.cz)

Historie internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

První internetové obchody se objevily v USA již v první polovině 90. let 20. století. Mezi ně lze zařadit e-shopy Amazon, který se věnoval online prodeji knih, a eBay. Oba byly spuštěny roky 1991. K roku 2020 se jedná o velké nákupní mally, kde lze nakupovat veškeré zboží napříč kategoriemi. Mezi nejstarší e-shopy v Česku patří např. Vltava.cz, která se věnovala prodeji hudebních nosičů.[3]

Bouřlivý rozvoj internetové obchody zaznamenaly po roce 2000. K roku 2020 nabízejí široké spektrum zboží i služeb s využitím pokročilých způsobů plateb a stávají se alternativou kamenného obchodu nebo nákupního centra. Nakupování v prostředí internetu je oblíbené především díky své rychlosti a pohodlnosti.

Proč zvolit internetový obchod[editovat | editovat zdroj]

Jako nejzásadnější atributy, proč se lidé rozhodují pro nákup v internetovém obchodě, se považují: kvalitně popsané a technické informace o produktu, dostupnost zboží, doprava zdarma, šíře sortimentu a jeho dohledatelnost v rámci webových stránek i ve vyhledávačích. Jako hlavní benefit nákupů po internetu je považována úspora času. Dále lze zmínit cenu lepší než v kamenné prodejně, pro tuto skupinu nakupujících jsou rovněž důležité i slevy. Pro jiné uživatelé je relevantní nadstandardní servis a vyšší kvalita zboží či služby.

Řešení internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

Open Source (svobodný software)[editovat | editovat zdroj]

Řešení vyvíjené dobrovolníky a nabízené jako svobodný software. Vhodné pro ty, kteří chtějí spustit e-shop s co nejnižšími náklady. Stažení je zdarma. Bezplatně jsou nabízeny i některé moduly či pluginy. Na druhou stránku rozvoj Open Source vyžaduje schopného programátora a pokročilejší funkcionality se vždy platí. Mezi další plusy patří velký výběr šablon a možnost doprogramování úprav na míru. Jako omezení se považuje vyšší cena případných úprav, náročná údržba, kolísající kvalita otevřeného kódu a možnost jeho prolomení. Příklady tohoto řešení zastupuje PrestaShop, OpenCartZenCart nebo rozšíření Phoca Cart pro redakční systém Joomla.

Pronájem e-shopu[editovat | editovat zdroj]

Pro menší internetový obchod s běžnými funkcionalitami a standardním informačním, účetním i skladovým systémem je vhodným řešením tzv. pronájem. Výhoda spočívá v rychlosti spuštění, které se pohybuje i v řádech dnů, dále zpravidla jednoduchá CMS administrace či levnější cena pronájmu ve stovkách, maximálně jednotkách tisíc měsíčně. Poskytovatelé nabízejí i zákaznickou podporu. Omezení pronájmu typicky spočívají v limitaci co se týče nadstandardní funkčnosti, úpravy mohou probíhat jen dle možností daného systému. K dispozici jsou různé moduly i pluginy, jsou však zpoplatněny. Jako minus se považuje i typická šablonovitost, kdy internetové obchody na téže platformě vypadají obdobně.

Odkup licence[editovat | editovat zdroj]

online obchod – dopravce.eu

Standardně funguje tak, že si zájemce o e-shop odkoupí od poskytovatele hotový základ. Na něm následně staví své řešení, kterému lze doprogramovat libovolné funkcionality na míru. Na rozdíl od pronájmu se tedy jednou uhradí tzv. jádro a neplatí se další měsíční poplatky za provoz. Je třeba ale počítat s náklady za vývojáře, který řešení rozvíjí. Licence je bez omezení, e-shop tedy není limitovaným počtem zboží ani specifickými požadavky na fungování. Takový obchod lze provozovat na samostatném serveru. Příprava a spuštění trvá cca 4 až 8 měsíců. Dodavatelé licencí zpravidla umožňují odkup zdrojového kódu, typicky po roce až třech. Pak lze přejít k jiné firmě či vývojářům, kteří se o provoz a rozvoj starají. Pokud dodavatel neposkytuje přístup ke zdrojovému kódu, musí u něj majitel e-shop zůstat. Jedná se o obchodní praktiku zvanou uzamčení zákazníka (vendor lock-in).

E-shop na míru[editovat | editovat zdroj]

Zpravidla se jedná o řešení pro velké firmy, dále společnosti vyžadující specifické procesy či nabízejí specifické zboží či služby, s nimiž běžná šablona nezvládne pracovat. Finanční náklady řešení na míru se pohybují ve vyšších stovkách tisíc až jednotkách milionu. Spuštění e-shopu na míru zpravidla trvá rok až tři. Na vývoji se typicky podílí tým specialistů – projektový vedoucí, analytik, developer, grafik, UX designérprogramátorcopywriter, SEO specialista, marketér. E-shop na míru umí vše, co je vyžadováno. Nemá omezení co se týče vzhledu i funkčnosti. Systém lze libovolně měnit či rozšiřovat. Procesy na pozadí lze také připravit na míru. Typicky se jedná o automatizace. Obchod tak zcela může nahradit ERP systémy. Mezi omezení se řadí časová a finanční nákladnost. Dále náročnost na lidské zdroje, nutnost tvorby zadání a vedení projektu projektovým manažerem.

Platby online[editovat | editovat zdroj]

Zákazníci mají možnost platit online celou řadou způsobů, které se postupem času vyvíjí. Ve světě i v Česku vznikla celá řada fintechů, které se zaměřují právě na zprostředkování plateb online.

Platební metody podle Zboží.cz a Shoptet.cz v roce 2020 (hlavně malé a střední e-shopy)[1]

 • Dobírka (vč. při převzetí od přepravce) 47 % a klesá
 • Bankovní převod 22 % a stoupá
 • Osobně 7 % a stoupá
 • Online platba kartou 24 %

Platební metody podle MALL Group (střední a velké e-shopy)[2]

 • Bankovní převod 10%,
 • Platební tlačítka asi 8% stabilně
 • Platba kartou 30%
 • Poštovní dobírka 10%
 • Platba při převzetí kartou / hotově 35% (vlastní pobočky, dopravce nebo Uloženka)
 • Odloženka 3 % a stoupá (například MALL Pay)

Průzkum českého trhu[editovat | editovat zdroj]

2007–2008[editovat | editovat zdroj]

Dle průzkumu společnosti Google a agentury TNS Infratest v ČR už 94 % uživatelů internetu nakoupilo online. Mezi listopadem 2007 a 2008 Češi na internetu nejčastěji nakupovali spotřební zboží (94 %) a IT, audio a video produkty (92 %). Podrobnější statistiky uvádějí následující rozložení: oblečení a doplňky (88 %), kosmetika a parfémy (78 %), osobní péče (56 %), periferní počítačová zařízení (55 %). Češi častěji než jiné národy nakupovali na internetu zájezdy. Typickým zbožím nakupovaným online byly zájezdy, počítačové programy, letenky a hotelové služby. V tradičních kamenných obchodech bylo více nakupováno oblečení a doplňky, kosmetika, sportovní zboží a mobilní tarify.[4]

88 % Čechů před nákupem zkoumalo nabídku na internetu. Pro hledání zboží využívali z 88 % vyhledávače, z 53 % webové stránky výrobce a z 51 % stránky maloobchodů. Vyhledávače využívali uživatelé ze dvou důvodů – umožnily jim dostat se k webovým stránkám, které by jinak vůbec neobjevili (87 %) a rychle našli relevantní prodejce zboží (85 %). 44 % uživatelů použilo k nákupu či vyhledávání informací před koupí internetovou aukci. 75 % českých uživatelů důvěřovalo obchodům, které obsahovaly telefonický kontakt, 74 % uživatelů se spokojilo s referencí jiných spotřebitelů. Důvěru měly také obchody s českou produktovou řadou.[4]

Módní e-commerce 2019[editovat | editovat zdroj]

Podle výzkumu na českém módním trhu pořádaném módním vyhledávačem GLAMI v roce 2019 se módní e-commerce podílelo na celkovém módním trhu 22 % a očekává se jeho další růst s odhadem dosáhnout 28 % v roce 2023. Výzkum vznikl ve spolupráci s výzkumnou agenturou Response a je obohacený o data z Českého národního panelu výzkumné agentury NMS Market Research a daty z dotazníkového průzkumu mezi 176 českými e-shopy s módou.

Největšími trendy, které e-shopy na českém trhu ovlivnily, byla podle výzkumu jak expanze zahraničních velkých e-shopů (35,9 %), tak i rapidní nárůst návštěv z mobilních zařízení (31,3 %) a nutnost rychlejší zákaznické podpory a dopravy. E-shopy se nejčastěji v roce 2019 zaměřovaly na zlepšování platebních metod (39,8 %) a na zavedení dopravy zdarma (25,3 %).[5]

Platební metody pro váš online obchod - Blog Dropshipping y Ecommerce para tu negocio | BigBuy

Celkový stav české e-commerce 2019[editovat | editovat zdroj]

Dle průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a portálu Heureka v roce 2019 nakoupili na internetu čeští zákazníci zboží a služby v celkové hodnotě 155 miliard korun. Počet internetových obchodů na tuzemském trhu k roku 2019 činil 46 600. Z nich 14 140 k danému datu nabízelo možnost vyzvednout si zboží osobně. Právě tzv. osobní odběr zažíval rozvoj, kdy se k roku 2019 na území Česka nacházelo takřka 25 000 odběrečných míst. Prvenství v online nákupování zaujímá segment elektroniky (36 %). Její podíl na trhu ale každoročně klesá, což je dáno tím, že se rozšiřují možnosti toho, co lze online nakoupit. K roku 2019 to bylo vše od jídla přes věci denní spotřeby až po auta. Druhým nejčastěji zastupovaný segment představuje vybavení pro dům a zahradu (15 %) a na třetí příčce se nachází kategorie oblečení a móda (9 %). Co se týče placení – 30% podíl zaujímá platba na dobírku, 30% podíl platba při osobním převzetí na výdejním místě, 25% podíl platba online kartou a 15% podíl platba bankovním převodem. Zatímco v roce 2014 nakoupilo přes mobilní telefon jen 19 % uživatelů, v roce 2019 to bylo 55 %.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1.  EXPERIENCE, World Leaders in Research-Based User. UX Guidelines for Ecommerce Product Pages. Nielsen Norman Group [online]. [cit. 2020-06-09]. Dostupné online. (anglicky)
 2.  JANOUCH, Viktor. Internetový marketing. Brno: Computer Press ISBN 9788025127957. S. 99–100.
 3.  Jeden z nejstarších e-shopů českého internetu Vltava.cz mění vlastníka. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2018-24-5]. Dostupné online.
 4. ↑ Skočit nahoru k:a b Výzkum Googlu: Co a jak Češi nakupují na internetu?. ComputerWorld.cz [online]. [cit. 2008-11-8]. Dostupné online.
 5.  Fashion Research. www.fashion-research.cz [online]. GLAMI [cit. 2020-02-27]. Dostupné online.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Mikulášková, Petra a Sedlák, Mirek. Jak vytvořit úspěšný a výdělečný internetový obchod. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2015. 408 s. ISBN 978-80-251-4383-4.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]